5 sposobów na bolące kolana

Ból kolan to jedna z najczęściej przytrafiających się dolegliwości bez względu na wiek oraz tryb życia. Nawet najmniejszy uraz powinien być skonsultowany z lekarzem, który oceni stan zdrowia naszych stawów i zaleci odpowiednie leczenie oraz profilaktykę.

Czasem wystarczy niefortunnie postawiony krok, aby nabawić się kontuzji kolana, które nieleczone mogą skończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Bolące kolana to najczęściej konsekwencja przeciążenia stawów i chrząstki stawowej, co ma miejsce podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. biegania, wspinaczki, jazdy na rowerze.

Aby uniknąć bólu kolan warto odpowiednio dbać o stawy każdego dnia, dzięki czemu nasze stawy kolanowe będą nam służyć przez wiele lat.

Jak zatem dbać o zdrowie naszych kolan i stawów?

1. Regularna gimnastyka

Należy systematycznie ćwiczyć , a trening powinien być skoncentrowany na ćwiczeniu mięśnia czworogłowego i dwugłowego uda, które stabilizują i chronią kolano. Nie należy jednak forsować swoich stawów, wystarczy bowiem wykonywać ćwiczenia 10 minut dziennie, aby wzmocnić staw i zapobiec ewentualnym urazom.

2. Napoje

Woda wpływa korzystnie na funkcjonowanie stawów i chrząstki stawowej , dlatego powinniśmy wypijać jej co najmniej 1,.5 l. na dzień. Warto również sięgać po zieloną herbatę zawierającą korzystne dla stawów bioflawonoidy. Natomiast dobrze jest ograniczać spożycie alkoholu i kawy, które wypłukują cenne witaminy i minerały, jak np. wapń i magnez.

3. Dieta

W profilaktyce stawów ważna jest również zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające wapń oraz witaminę C niezbędną do produkcji kolagenu. Sięgajmy po ryby, zwłaszcza te tłuste, zawierające kwasy omega-3 drób, warzywa, a także przygotowujmy posiłki zawierające żelatynę.

4. Odpowiednia waga ciała

Przeciążenie stawów, a co za tym idzie, wszelkie urazy kolan są konsekwencją zbyt dużej wagi ciała. Wskutek tego nacisk na stawy jest zdecydowanie za duży, co może doprowadzić do powstania zwyrodnień stawowych. Równie ważna jest odpowiednia postawa ciała podczas stania, chodzenia i siedzenia.

5. Witaminy w tabletkach

Jeśli często skarżymy się na bolące kolana warto sięgać po odpowiednie suplementy diety i preparaty witaminowe, które chronią i regenerujące stawy, dzięki którym uzupełnimy niedobory niezbędnych witamin i zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych.