Magnez w życiu człowieka

Magnez, nazywany pierwiastkiem życia, należy do 10 pierwiastków najczęściej spotykanych w skorupie ziemskiej. Możemy go znaleźć zarówno w górach jak i w wodzie morskiej. Występuje również w roślinach zielonych.

Największe ilości magnezu znajdują się we wszystkich orzechach, nasionach, mąkach z pełnego przemiału, w nieoczyszczonym ryżu, kaszach, suszonych owocach i świeżych warzywach.

Żywność oczyszczona i wysoko przetworzona zawiera bardzo małe ilości tego cennego pierwiastka. Pierwiastek ten jest dla nas bardzo ważny, gdyż jest niezbędną częścią ponad 300 reakcji metabolicznych, przebiegających w naszym organizmie. Wiąże on ze sobą enzymy biorące udział w metabolizmie energii, syntezie białek i DNA, sprzyja wchłanianiu wapnia i potasu. Najwięcej magnezu potrzebują komórki narządów najintensywniej pracujących, czyli mózgu, serca, mięśni. Magnez jest składnikiem niezbędnym dla zasadniczych funkcji biochemicznych oraz jako czynnik ochraniający komórki.

Magnez występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych.

Jest pod względem ilości czwartym składnikiem mineralnym naszego organizmu. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się go średnio od 24 do 35 gram. Z tego około 60% znajduje się w kościach, około 29% znajduje się w mięśniach szkieletowych, a w tkankach miękkich, takich jak wątroba, mózg czy serce - około 10%. Ten niezwykły pierwiastek, zwany „królem życia”, jest nam potrzebny od urodzenia aż do śmierci. Już na etapie ciąży może warunkować jej przebieg. Świadome planowanie ciąży powinno więc być zaopatrzone w doskonałą suplementację magnezu na trzy - cztery miesiące przed zajściem w ciążę. Niedobór tego wyjątkowego pierwiastka u kobiety zachodzącej w ciążę prowadzi do tak zwanej nadkurczliwości macicy, a w konsekwencji do poronienia.

Magnez posiada właściwości strukturotwórcze, jest czynnikiem wzrostu, decyduje o wydolności naszych układów, zwalcza miażdżycę i procesy starzenia się.

Ten rewelacyjny pierwiastek wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i chroni go przed powstawaniem nowotworów, działa stabilizująco na układ nerwowy, odpręża i uspokaja. Magnez wykazuje działanie rozkurczające mięśni, zmniejsza ciśnienie krwi, znoszące arytmię serca, przeciwdziała nadkrzepliwości krwi, tworzeniu się kamieni nerkowych.

Magnez poprawia wchłanianie potasu i chroni komórki mięśnia sercowego i komórki nerwowe przed niszczącym działaniem wolnych rodników i substancji toksycznych. Magnez i wapń mają wpływ na skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych. Zbyt duża ilość wapnia, a mała magnezu, może powodować skurcze naczyń wieńcowych, co może powodować niedotlenienie mięśnia sercowego.

Niezrównany pierwiastek, jakim jest magnez, buduje kości, zwiększa żywotność i ruchliwość plemników, pobudza czynności wątroby, chroni przed zakrzepami. Kiedy w organizmie człowieka jest niedobór magnezu, wówczas mogą pojawiać się różne dolegliwości. Do objawów niedoboru magnezu należą: arytmia serca, nadciśnienie, niewydolność pracy serca, depresja, pogorszenie koncentracji, zawroty głowy, ociężałość, drżenie powiek, wrażliwość na zmiany pogody, nocne pocenie, osłabienie, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, poranne zmęczenie nawet po długim śnie, bóle głowy, wypadanie włosów, łamanie paznokci, próchnica zębów, przerwy w oddychaniu itd.

Wchłanianie magnezu następuje u człowieka zasadniczo w jelitach (bardziej w cienkim niż w grubym) równolegle do wchłaniania wody.

Wchłanianiu magnezu sprzyjają środowiska zakwaszone, dieta bogata w białka zwierzęce, tłuszcze nienasycone, witamina B6, sód, laktoza, witamina D, wydzielanie insuliny i parathormonu.

Magnez jest dobrze przyswajany jeżeli ilość wapnia w pokarmach jest dwa razy większa od ilości magnezu. Wchłanianie tego rewelacyjnego pierwiastka utrudniają, a czasami wręcz hamują białka roślinne, tłuszcze nasycone, zasadowe środowisko, nadmiar wapnia, alkohol, kwas szczawiowy (występujący w takich roślinach jak rabarbar, szpinak, szczaw), kwas fitynowy zawarty w zbożach.

Ograniczenie wchłaniania magnezu, szczególnie u dzieci, powoduje wypijanie dużych ilości napojów buforowanych kwasem fosforowym. Do czynników ograniczających przyswajanie magnezu z pożywienia należą antybiotyki z grupy tetracyklin. Magnez jest jonem na ogół źle przyswajanym. Średnie przyswajanie z pokarmów wynosi około 30%.

Należy wspomnieć, że magnez jest również niezbędnym minerałem dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ reguluje energię uzyskaną z cukru i bierze udział w metabolizmie insuliny oraz korzystnie wpływa na przebieg leczenia powikłań cukrzycowych. Dowiedziono, że diabetycy mają w swoim organizmie niższy poziom magnezu, dlatego należy go zawsze uzupełniać.

Zdolność utrzymania stałości parametrów wewnątrz ustroju ludzkiego zależy od prawidłowej proporcji poszczególnych biopierwiastków, witamin, białek. Utrzymanie równowagi w gospodarce magnezem zależy od stanu fizjologicznego organizmu. Zapotrzebowanie na ten makroskładnik zmienia się w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej oraz w okresie ciąży i laktacji. Każde naruszenie tych proporcji wywołuje kaskadę zaburzeń, które są przyczyną różnych dolegliwości.

Magnez jest jednym z tych podstawowych pierwiastków mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponieważ niedobory magnezu w organizmach ludzkich są obecnie bardzo częste, należy propagować wiedzę o jego działaniu i znaczeniu.

Czynnikami zwiększającymi niedobór magnezu jest wszechobecny stres, częste picie alkoholu, nagminne picie kawy, przyjmowanie leków przeczyszczających, antykoncepcyjnych czy moczopędnych.

Również diety, jakie preferuje się w krajach rozwiniętych, zawierają coraz mniej magnezu. W związku z modą na diety ubogo energetyczne i zawierające dużo błonnika, należy suplementować ten biopierwiastek. Prowadzona świadomie i rozsądnie suplementacja preparatów magnezu może zmniejszyć zachorowalność na wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak nerwice, zawały serca, udary, nowotwory.