Co robić, gdy wypadają włosy?
Ostatnio gubisz znacznie więcej włosów niż zazwyczaj i to zarówno przy myciu, jak i czesaniu? Jaka może być tego przyczyna i co możesz zrobić, by to zahamować?
Wiele zaburzeń hormonalnych skutkuje wypadaniem włosów. Na przykład u kobiety, która niedawno urodziła dziecko, powodem przerzedzania się fryzury bywa niedobór estrogenów. Zazwyczaj ich ilość wraca do normy po kilku miesiącach, wówczas włosy odrastają i znów stają się mocniejsze.
Wypadanie włosów jest często związane z chorobami tarczycy. Przy niedoczynności są one cienkie, suche i mocno przerzedzone, natomiast przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione i plackowate. Jeżeli stwierdzisz, że to choroba tarczycy jest przyczyną utraty włosów, udaj się do lekarza. Wyleczenie schorzenia poprawi kondycję włosów.
Nieprawidłowa dieta może skutkować nadmierną utratą włosów. Aby temu zapobiec, należy się zdrowo odżywiać i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, żelaza i biotyny.
W przypadku łysienia największe znaczenie ma niedobór żelaza, przy czym nie musi to być bardzo duży deficyt powodujący anemię. Bez żelaza krew może być niedotleniona, co powoduje osłabienie i łamliwość włosów. Aby tego uniknąć, nie stosuj bez konsultacji z lekarzem diet odchudzających. W celu zgubienia kilku kilogramów, ogranicz ilość spożywanych słodyczy, jedz dużo warzyw, dostarczaj organizmowi co najmniej 2 litry wody dziennie i staraj się więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu spacerując, biegając, jeżdżąc na rowerze bądź uprawiając inne sporty, które lubisz.
Powodem gubienia włosów może być także przewlekły stres. Znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Jednak stres bardzo często związany jest także z pracą. Wysiłek emocjonalny sprawia, że zużywamy więcej witamin i mikroelementów niż zwykle i dlatego zaczyna nam ich brakować. Warto wtedy pomyśleć o suplementacji. Żeby zachować zdrowe i piękne włosy, musisz nauczyć się niwelować stres. Może to być długi spacer, relaks przy dobrej książce lub filmie. Możesz zapisać się na zajęcia odprężające, np. jogę. Jeśli codzienny stres zaczyna cię przerastać, szukaj pomocy u specjalistów. Wypróbuj dostępnych w aptece ziołowych preparatów uspokajających, np. melisy czy rumianku.
Jeśli wypadaniu włosów nie jest winien niedobór jakichś składników w diecie ani brak równowagi hormonalnej, jest bardzo prawdopodobne, że odpowiedzialność za ten stan ponoszą kosmetyki stosowane do pielęgnacji fryzury. Zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja, a nawet nieodpowiednio dobrany szampon powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. W tym przypadku po zmianie preparatu kosmetycznego wypadanie powinno zostać zahamowane. Nieprawidłowe uczesanie, czyli fryzura typu koński ogon czy kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się do zaniku mieszków włosowych. Przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa (tapirowanie, używanie gumek, spinek). Warto więc zaopatrzyć się w odżywki i maski regenerujące włosy.